Psihoterapija vam pomaga pri odpravljanju različnih anksioznih motenj
On March 23, 2023 by adminSte se zaradi obilice težav in obveznosti znašli na točki, ko ne veste, kaj se z vami dogaja in imate občutek, da vam kontrola nad lastnim življenjem polzi iz rok? To je znak, da morate ozavestiti nekatere nefunkcionalne vzorce, ki krojijo vaše življenje. Pri tem vam lahko pomaga psihoterapija, o kateri boste nekaj več stvari izvedeli v nadaljevanju članka.
Obstaja več vrst psihoterapij, ki se med seboj razlikujejo po metodah in učinkih, zato si pred obiskom psihoterapevta preberite, kakšne možnosti imate in kaj vam bi najbolj ustrezalo. V naslednjih nekaj minutah vam bomo predstavili razvojno analitično psihoterapijo.
Kaj je razvojno analitična psihoterapija?
Gre za globinsko psihodinamično naravnano psihoterapijo, ki vzroke za različne duševne motnje išče v razvojnih motnjah in zastojih iz otroštva. Tekom psihoterapevtskega odnosa stranka poskuša ozavestiti nefunkcionalne življenjske vzorce, ki se jih je privzela iz otroštva, psihoterapevt stranki pomaga predelati travmatična doživetja, nudi psihosocialno in čustveno oporo, posledično pa stranka oblikuje bolj zdravo in trdno strukturo osebnosti, ki se bo lažje in bolje spoprijemala z vsakdanjimi izzivi.
Kdaj se torej odločiti za obisk psihoterapije? To je v prvi vrsti stvar vsakega posameznika – eni poskušajo stvari najprej rešiti sami in šele kasneje, ko ne gre več poiščejo pomoč, drugi se že ob prvih znakih naročijo pri psihoterapevtu, spet tretji pa kakršnokoli pomoč zavračajo in vztrajajo pri svojih težavah. Vsekakor pa je priporočljivo, da posameznik obišče psihoterapevta ali si najde kakšno drugo strokovno pomoč takrat, ko se pojavijo različne anksiozne motnje, kot so na primer panični napadi, tesnoba, strahovi in fobije, depresija, nekontrolirani izbruhi jeze itd., saj vse to kaže na simptome, ki od posameznika zahtevajo, da se poglobi vase in ozavesti svoja duševna dogajanja. Za temi neozaveščenimi duševnimi dogajanji se namreč skrivajo različni psihološki obrambni mehanizmi, ki so se najverjetneje izoblikovali že v otroštvu in so se tekom življenja izkazali za nefunkcionalne in nezdrave. Globinska razvojna analitična psihoterapija zato posamezniku pomaga, da ozavesti nezdrave obrambne mehanizme in jih poskusi nadomestiti z zdravimi.
Zakaj se odločiti za globinsko razvojno analitično psihoterapijo?
Res je, da je možno vse zgoraj naštete simptome in težave omiliti oziroma ozdraviti tudi s psihiatričnimi zdravili ali z nekaterimi tehnikami in postopki vedenjske in kognitivne terapije. A globinska terapija težav ne odpravlja le na tej površinski ravni, saj se dostikrat izkaže, da ti načini na dolgi rok ne delujejo najbolje. Ko se nek simptom odpravi, se lahko po nekem času ta isti simptom spet pojavi, ali pa se pojavi kakšen drug simptom, kar kaže na to, da zdravljenje ni bilo preveč uspešno. Razvojna analitična psihoterapija zato ne blaži simptomov le na površinski ravni, temveč skuša stranki pomagati, da najde globinske vzroke za svoje težave. Le tako je mogoče, da nadležni in moteči simptomi v celoti izginejo.
Da bi bila razvojna analitična psihoterapija res uspešna pri odpravljanju težav, je ključnega pomena odnos med psihoterapevtom in stranko. Psihoterapevt skuša s stranko vzpostaviti tak odnos, v katerem bo lahko ta začela razvijati in prakticirati bolj zdrave odnosne vzorce. Vse hude duševne težave so namreč nastale v medčloveških odnosih, zato se lahko le v odnosih tudi pozdravijo.
Potek razvojno analitične psihoterapije
Najprej je 4–5 seans diagnostične faze, v kateri si skuša psihoterapevt skozi klinično-psihološki intervju ustvariti čim bolj celovito sliko strankinih težav in dotedanji potek življenja. Tej začetni fazi sledi prava psihoterapija. Če ima psihoterapevt potrebna znanja in licence lahko tekom globinske terapije poleg predvidenih psihoterapevtskih pripomočkov uporabi tudi strankino rojstno karto. Ta pomaga razumeti marsikatere strankine težave. Stranka se nato redno, več tednov zapored udeležuje psihoterapije in pri tem poskuša čim bolj aktivno sodelovati. To pomeni, da na psihoterapijo prinaša svoj »material«, tj. pripovedi o svojih aktualnih življenjskih dogodkih. Te dogodke se tekom psihoterapije obravnava in analizira. Psihoterapevt to dela s pomočjo zavestnih in usmerjenih postopkov analize, tako imenovanih odporov in transfernih vzorcev. Stranka mora ob tem sodelovati in poskusiti uravnavati svoje strahove, tesnobe in stiske. Tovrsten proces je za stranko lahko zelo naporen.
Kako lahko astrologija pomaga pri psihoterapiji?
Človek ni le duševno ampak tudi duhovno bitje, zato je povsem logično, da imajo duševne težave svoj izvor tudi v duhovnem in karmičnem ozadju, ki izvira iz preteklih življenj. Iz tega sledi, da standardna globinska psihoterapija, ki analizira aktualno življenje včasih ne zmore odkriti pravih vzrokov za strankine težave. V takih primerih so zelo uporabne terapije z uporabo hipnoze in vrnitve v pretekla življenja. Seveda morajo tovrstne terapije izvajati le usposobljeni in kvalificirani terapevti. Na žalost je ta vrsta terapije uporabna le pri starejših strankah (30 +), saj se morajo mlajše stranke običajno še naučiti, kako se učinkovito soočiti z življenjskimi izzivi, zato pa morajo zgraditi osebnostne strukture.
Psihoterapija vam lahko pomaga, da se enkrat za vselej znebite svojih duševnih težav, kot so depresije, panični napadi, izbruhi jeze in podobne stvari. Pri tem je ključnega pomena, da ozavestite nezdrave in nefunkcionalne vzorce iz otroštva in jih skušate spremeniti v zdrave vzorce. Da bo to res učinkovito, vam bo pri tem pomagal izkušen psihoterapevt, ki vas bo usmerjal, iskal vzroke za vaše težave in spremljal vaš napredek.