Kaj pomeni nujni delež pri dedovanju?
On January 31, 2023 by adminSmrt naših najbližjih vedno vpliva tudi na naše življenje. Osebe ni več, ostanejo le spomini in pogosto tudi težave povezane z dedovanjem. Tudi vas zanima kaj pomeni nujni delež in kako nujni delež pri dedovanju, ki vam po zakonu pripada, dobiti?
Zakaj je pomembno vedeti, kaj je nujni delež pri dedovanju?
Z izrazom nujni delež se nanašamo na dedovanje po zapustniku, kljub temu da je ta podaril ali pa zapustil svoje premoženje z oporoko drugim. Dedovanje po tem principu določa Zakon o dedovanju, ki med drugim jasno opredeli tudi dediče, ki lahko nujni delež zahtevajo. To so: otroci oziroma posvojenci pokojne osebe, njihovi vnuki, starši ter zakonski oziroma izvenzakonski partnerji. Nabor zakonitih dedičev po nujnem deležu je torej velik, seveda pa morajo določene skupine za dedovanje izkazovati določene pogoje, kamor sodita nezmožnost za delo ter odsotnost sredstev za preživetje. Na ta način nujni delež pri dedovanju zares poskrbi za vse dediče po pokojni osebi.
Kako velik del premoženja mi pripada?
V kolikor dedujete po nujnem deležu se ta določi na osnovi dela deleža, ki bi ga sicer glede na dedni red prejel po pokojni osebi. Pri tem gre v izračun polovica zakonskega premoženja pokojne osebe, če gre za otroka oziroma posvojenca, vnuka ali zakonskega oziroma izvenzakonskega partnerja pokojne osebe. Če gre za starše, stare starše ali sorojence, pa gre za eno tretjino zakonskega deleža, ki ga bi oseba delovala po pokojni osebi glede na svoj dedni položaj.
Pri izračunu se upošteva celotno premoženje pokojne osebe, vključno s premoženjem, ki ga je ta morebiti v oporoki zapustil drugim osebam. Upošteva se tudi terjatve pokojne osebe, obračuna pa dolgove, stroški popisa ter zapuščine in pogrebnine.
Ali lahko zahtevam izplačilo nujnega deleža?
Izplačilo nujnih deležev z zmanjšanjem deležev v oporoki ali vračilom že prejetih daril, ki jih je podarila pokojnikov oseba, je možno. Svetujemo vam pomoč odvetniške pisarne, pazite le, da to storite v obdobju do treh let po pokojnikov smrti, kar je zakonsko omejen rok.